Alapszabály: Ne essünk át a ló túloldalára!
A legalapvetőbb kiindulási pont egy bébi öltöztetésekor az, hogy tisztában legyünk azzal, hogy a 6 hónapnál kisebb babák és a tipegő gyerkőcök hőszabályozása még nem úgy működik, mint egy felnőtté – kevésbé hatékony, ezért jóval hajlamosabbak a kihűlésre és a túlmelegedésre egyaránt. Fél éves kor után kezd lassan kialakulni a felnőttekéhez hasonló, jól működő rendszer, addig a mi feladatunk megteremteni azt a környezetet, amiben a testhőmérséklete kiegyensúlyozott lehet. Ezért rendkívül fontos, hogy se alul, se túl ne öltöztessük őket.
De mire figyeljünk a téli öltöztetés során?
1. tipp - Eggyel több réteg
A réteges öltöztetés minden gyermeknél alapfeltétel. Mivel keveset mozog, sokkal könnyebben ki is hűl, mint egy felnőtt ember, ezért mindig adjunk rá eggyel több réteget, mint ami nekünk kellemes. Arra fokozottan ügyeljünk, hogy ne legyen túlöltöztetve, legfőképp a lakásban ne!
2. tipp - Jól szellőző, mégis meleg és hőszigetelő ruhácskák
A jól szellőző ruhák az otthonunkban is fontosak, főleg, ha egy baba érzékeny bőréről van szó. Ugyanez igaz a réteges öltözködés esetében is. A tökéletes sétálós szett kellőképp légáteresztő, mégis biztosítja a szükséges hőt és az anyaga pamutból van. A hűvös és fagyos időben a felső réteg vízhatlan legyen, amire az overálok kitűnő megoldásnak bizonyulnak.
3. tipp – A babakocsi és a babahordozó téliesítése
Ha a babakocsi tárolását nem tudjuk megoldani fűtött helyen, indulás előtt érdemes bevinnünk a lakásba, hogy mielőtt beletesszük, ne egy teljesen kihűlt helyre fektessük be. A babakocsi alját béleljük ki meleg, puha takaróval. Természetesen a babára is tegyünk takarót, akkor is, ha bundazsákban vagy overálban van!
A hordozó esetében figyeljünk arra, hogy a saját testhőnkkel is melegítjük a csemeténket, ezért nincs szükség sok-sok réteg ruhára. Persze, itt is rendesen fel kell öltöztetnünk a picikét, de sokféle kiegészítő érhető már el, amik tipikusan a hordozáshoz lettek kifejlesztve, ilyenek például a hordozó takarók és a hordozókabátok, amikre mindenképp szükségünk lesz. A helyes „M tartásra” most is ügyeljünk!
4. tipp – Milyen jelekből tudhatjuk, hogy a babánknak melege van?
A babánk nem fogja vidáman érezni magát, ha túlöltöztetjük. Szemmel látható jeleket is ad számunkra: a kis arca kipirul, kedvetlen és nyűgös lesz. A legkönnyebben úgy ellenőrizhetjük, hogyha benyúlunk a nyakához és ha nyirkosnak érezzük azt, akkor biztosan melege van.
6. tipp – Melyek azok a ruhadarabok, amik elengedhetetlenek?
Miből álljon a réteges öltözet?
Érdemes jól átgondolni a ruhadarabokat az időjárás függvényében.
Télen egy réteg hosszú ujjú pamutbody vagy rugdalózó, illetve melegebb nadrág és/vagy kardigán, pulóver.
Enyhébb időben a rugdalózóra egyenesen ráadhatjuk az overállt vagy bundazsákot.
Az igazi mínuszokban a harisnya és a vastag zokni elengedhetetlen! A sapka minden esetben kötelező jellegű, itt nem a cukiságfaktor a lényeg, hanem az, hogy a homlokát és a fülét tökéletesen védje.
Hordozáskor a baba lábán legyen a hangsúly: harisnya és meleg zokni nélkül eszünkbe se jusson elindulni! A sapkák közül válasszunk „űrhajós sapkát”, ami a nyakat és a füleket egyaránt védi.
Ne hagyjuk, hogy eltántorítsanak minket az időjárás viszontagságai! Figyeljünk az öltözködésre, amihez webshopunk minden segítséged megad!