Lábunk védelme különféle eszközökkel, már az ősidőkben is jelen volt. A II., valamint az V-VI. századból származnak az első zoknik, amiknek különleges sajátossága az volt, hogy a lábujjaknál ketté volt vágva, hogy lehetővé tegyék a saruszíj beillesztését. A sumerek már bőrtalppal rendelkező textil lábbeliket használtak, mellyel a lábfejüket és a lábszárukat egyaránt védték. A rómaiak, valamint a görögök inkább gyapjúból vagy pamutból készült szalagot tekertek a lábszárukra, amit egy bőrszalaggal erősítettek lábukhoz. Egész lábfejet és lábszárat eltakaró cipőt csak a későbbi években készítettek először. Ám akkoriban ilyen darabokat csak az előkelő egyházi személyek viselhettek. A középkorban legtöbb esetben már inkább lenvászonból, valamint selyemdamasztból készítették el ezeket a kiegészítőket a szabás és varrás ismeretének segítségével. A 12-13. században Európa középső részén már harisnyaként öltötték magukra a férfiak. Majd később, az 1500-as években ebből a ruhadarabból alakult ki a harisnya, mely a mai harisnyanadrágok elődjének tekinthető.
A XIV.-XV. században hordott harisnyák még selyemből készültek. Abban az időszakban kezdték el hordani a nők is, ám akkoriban még azok közé a ruhadarabok közé tartozott, amit a férfiak elől rejtegetni, takargatni kellett.
A legelső olyan harisnyát, ami szinte teljes mértékben megegyezik mai megfelelőjével, a XVI. században készítették kézi kötéssel. Akkoriban majdhogynem minden területen más és más módszereket, eszközöket alkalmaztak a harisnyák kikészítéshez. Svájc egyes területein például krétával dörzsölték be, hogy fehérebb legyen, ezzel szemben az osztrák városokban dörzsöléssel tették ezüstösebbé, csillogóbbá a harisnyákat. A XVI.-XVIII. században az előkelők fehér, a hétköznapi emberek pedig gyapjúból készült harisnyát hordtak.
A későbbi években a gyapjúharisnyát felváltották a pamutharisnyák, ami annak volt köszönhető, hogy egyre több pamutot tudtak behozni az országba. Ekkoriban kezdtek elterjedni a különböző gépek is, amik szintén nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy egyre több és jobb minőségű harisnyákat tudtak készíteni szerte a világban.
Ma már elképzelhetetlennek tűnik, hogy bármikor is harisnya vagy zokni nélkül éljük mindennapjainkat, hisz nem csak a divatos megjelenés végett hordjuk ezeket a darabokat, hanem azért is, hogy melegen tartsák lábunkat, lábfejünket és elkerüljük a fel- vagy épp megfázást.